03.11.2019 r.

5 przyczyn powstawania choroby hemoroidalnej

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy czyli guzki krwawnicze utożsamiane są z chorobą, gdy w rzeczywistości ma je każdy człowiek. Hemoroidy są anatomicznymi strukturami odbytu i pełnią kilka ważnych funkcji w organizmie: uszczelniają kanał odbytu i wspomagają kontrolę wydalania. Guzki reagują na impuls nerwowy, który odczuwamy jako parcie. Opróżniają się wtedy z krwi i pozwalają na wypróżnianie.

Problem pojawia się wtedy, gdy hemoroidy zaczynają działać nieprawidłowo. Dzieje się tak, gdy guzki są rozciągnięte lub dostaje się do nich zbyt duża ilość krwi. Właśnie wtedy, gdy krew zaczyna zalegać w strukturach, może dojść do stanu zapalnego. Zaburzenie może dotyczyć zarówno samych guzków, jak i całej tkanki odbytu. Warto w takiej sytuacji udać się do proktologa, ponieważ bardzo możliwe, że w naszym organizmie rozwija się właśnie choroba hemoroidalna.

Przyczyny powstawania choroby hemoroidalnej

Choroba hemoroidalna wystąpić może zarówno u osoby młodej, jak i starszej – jest niezależna od wieku. Najczęstszą przyczyną jej pojawienia się są zaparcia spowodowane nieprawidłową dietą. Spożywanie dużej ilości produktów ubogich w błonnik oraz żywności przetworzonej, picie małej ilości płynów – to wszystko może prowadzić właśnie do zaparć. Te z kolei podrażniają błonę śluzową odbytu, zmuszając ją niejako do nadmiernego rozciągania.

Ale to nie jedyna przyczyna nieprawidłowej pracy guzków krwawniczych. Hemoroidom sprzyja siedzący tryb życia. Osoby pracujące w biurze przez osiem albo więcej godzin dziennie, znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na chorobę hemoroidalną. Zdarza się też, że zapadają na nią także kierowcy czy kolarze.

Na hemoroidy skarżą się często kobiety w ciąży i po porodzie. Rozwijający się płód uciska na układ żylny, czego efektem jest nieprawidłowy przepływ krwi oraz zaburzenia pracy jelit. Na rozwój tej choroby wpływa także poród naturalny. Może się zdarzyć, że w efekcie silnego parcia dojdzie do rozciągnięcia, przekrwienia, następnie zakrzepów guzków krwawniczych, a to często skutkuje poważną i bolesną chorobą hemoroidalną.

Czynnikiem ryzyka wystąpienia choroby hemoroidalnej jest również wiek. U osób po 50. roku życia zaobserwowano zwolnioną pracę (perystaltykę) jelit, a to także sprzyja tworzeniu się choroby hemoroidalnej.

Specjaliści podają również, że na zaburzenia te mogą wpływać czynniki genetyczne.

Profilaktyka choroby hemoroidalnej

Pierwszym objawem, jaki powinien zwrócić naszą uwagę, jest uporczywe swędzeniem w okolicach odbytu. Gdy pojawia się coraz częściej – należy zacząć działać. Im wcześniej bowiem rozpoznamy chorobę, tym lepiej. Łatwiej też zaburzenia hemoroidów wyleczyć wtedy domowymi sposobami.

Ulgę swędzącym miejscom na pewno przyniosą nasiadówki, czyli kąpiele w letniej wodzie z wykorzystaniem ziół. Doskonałe tutaj będą: rumianek, kora dębu, szałwia, kora kasztanowca czy rdest. Mieszanka tych ziół ma działanie antyseptyczne, ściągające i antyświądowe.

Jeśli decydujemy się na taką kąpiel, ważne, by użyta do niej woda nie przekraczała 40 stopni Celsjusza. W przeciwnym razie możemy niepotrzebnie podrażnić odbyt i skutek kąpieli okaże się odwrotny do zamierzonego.

Pomoże także robienie okładów z kostek lodu. W takim przypadku należy włożyć je do woreczka i zawinąć w cienki ręcznik. Można wykorzystać także specjalne żelki do chłodzenia.

Skuteczną alternatywą będą również kremy dostępne w aptekach, odpowiednia dieta bogata w warzywa i owoce oraz duże ilości płynów. W profilaktyce choroby hemoroidalnej należy uwzględnić ruch i codzienne ćwiczenia fizyczne.

Ewa Rycerz
Weryfikacja merytoryczna: lek. Marek Skoczylas

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

 

 

NAZWA WŁASNA PRODUKTU LECZNICZEGO: Ruskorex (10 mg + 10 mg)/g, maść, Ruskorex (25 mg + 25 mg)/2 g, czopki.
SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY SUBSTANCJI CZYNNYCH: Jeden gram maści zawiera: 10 mg ruskogeniny (Ruscogenin) i 10 mg tetrakainy chlorowodorku (Tetracainum hydrochloridum). Jeden czopek zawiera: 0,025 g ruskogeniny (Ruscogenin) i 0,025 g tetrakainy chlorowodorku (Tetracainum hydrochloridum).
POSTAĆ FARMACEUTYCZNA: Ruskorex maść, Ruskorex czopki.
WSKAZANIA DO STOSOWANIA: Objawy bólu i świądu w okolicy odbytu, stany zapalne błony śluzowej odbytnicy, zapalenie zakrzepowe guzków krwawniczych, łagodzenie świądu odbytu występującego z innych przyczyn. Leczenie uzupełniające po zabiegach chirurgicznych przetok okołoodbytniczych i guzków krwawniczych.
PRZECIWWSKAZANIA: Nadwrażliwość na ruskogeninę, tetrakainę lub którąkolwiek substancję pomocniczą.
PODMIOT ODPOWIEDZIALNY: Angelini Pharma Polska Sp. z o.o., ul. Podleśna 83, 05-552 Łazy, tel.: (22)7028200, fax: (22) 7028202.
PRODUKTY LECZNICZE WYDAWANE BEZ PRZEPISU LEKARZA – OTC
1Danysz A. (red). (2002), Kompendium farmakologii i farmakoterapii dla lekarzy, farmaceutów i studentów. Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, Wrocław;
2Kołodziejczak M. Zachowawcze leczenie choroby hemoroidalnej; Medycyna Rodzina, 2011:1: 7-11
INFORMACJA PRAWNA
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
WWW/RUS/2018