09.03.2018 r.

Dieta dla osób z hemoroidami

Hemoroidy, bo o nich mowa, to inaczej żylaki odbytu. Jest to wyjątkowo uciążliwe i bolesne schorzenie, które skutecznie utrudnia codziennie funkcjonowanie. Może dotyczyć każdego – bez względu na wiek i płeć. Powstawaniu hemoroidów sprzyjają czynniki genetyczne, ale nie tylko.

Wśród przyczyn występowania dolegliwości można również wyróżnić takie jak: przewlekły kaszel, ciąża, poród naturalny, nadużywanie alkoholu, otyłość, dźwiganie ciężkich przedmiotów. Warto jednak uświadomić sobie, że hemoroidy są chorobą cywilizacyjną, na którą główny wpływ mają dwa czynniki – brak aktywności fizycznej związany z siedzącym trybem życia oraz niezdrowa, źle skomponowana dieta.

Jaki wpływ na hemoroidy ma dieta?

Dieta ma niebagatelny wpływ na występowanie hemoroidów. Niezdrowa, obfitująca w produkty przetworzone, cukier, fast-foody oraz tłuszcze nasycone, będzie zwiększała ryzyko rozwoju dolegliwości i skutecznie utrudniała leczenie. Niewłaściwie zbilansowane menu prowadzi do zaparć, a to właśnie one są najczęstszą przyczyną występowania hemoroidów.

Zaparcia odpowiadają nie tylko za rozwój, ale również za nawrót choroby. Aby się ich pozbyć, trzeba zerwać ze złymi nawykami w kuchni. Jeśli cierpisz na otyłość, najwyższy czas pomyśleć o diecie odchudzającej i zwiększeniu aktywności fizycznej.

Jadłospis osób zmagających się z tą dokuczliwą przypadłością powinien być przede wszystkim bogaty w błonnik, czyli inaczej włókno pokarmowe. Reguluje on proces wypróżnień i nadaje stolcowi odpowiednio miękką konsystencję. Nie ulega trawieniu w przewodzie pokarmowym, ma jednak zdolność do wiązania wody, dzięki czemu ułatwia wypróżnianie, pozwala zachować uczucie sytości na dłużej, a także wykazuje działanie probiotyczne. Dodatkowo zmniejsza wchłanianie cholesterolu oraz trójglicerydów.

Pozbywając się zaparć, nie tylko zminimalizujesz ryzyko wystąpienia hemoroidów, ale także rozwoju raka jelita grubego.

Produkty spożywcze polecane osobom z hemoroidami

Powinny to być przede wszystkim produkty bogate w błonnik, takie jak: pełnoziarniste pieczywo np. żytnie, graham, orkiszowe, grube kasze, np. gryczana, brązowy oraz dziki ryż, płatki owsiane, otręby, warzywa i owoce (jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, to powinny być spożywane na surowo).

Nie należy również zapominać o nabiale, wybieraj takie przysmaki pełne wapnia jak maślanka, jogurt czy kefir. Szukaj produktów bez konserwantów, dodatków smakowych, ulepszaczy czy dodatkowych porcji cukru. W twojej diecie powinny znaleźć się również suszone owoce, takie jak śliwki, figi czy morele. Nie zapominaj o pestkach i nasionach, szczególnie polecane to: słonecznik, siemię lniane oraz dynia.

Jednym z najważniejszych elementów diety przy hemoroidach jest odpowiednie nawodnienie organizmu, gdyż zbyt mała ilość płynów w organizmie również przyczynia się do występowania zaparć. Wskazane jest, aby wypijać ok. 2 l płynów dziennie, przy czym powinny to być: woda mineralna, słaba herbata oraz napary ziołowe ułatwiające trawienie, ale nie te o działaniu przeczyszczającym.

Pamiętaj również, aby produkty zawierające duże ilości błonnika wprowadzać do diety stopniowo. W przeciwnym razie mogą powodować skutki uboczne, takie jak wzdęcia, biegunki czy ból brzucha.

Produkty spożywcze zakazane przy hemoroidach

Przede wszystkim w diecie należy ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych, a także produktów wzdymających i tych mało odżywczych, ubogich w błonnik, witaminy i składniki mineralne. Słodycze powinny zostać bezwzględnie zastąpione owocami.

Należy unikać takich produktów jak: białe pieczywo, ryż i makarony, czekolada, kakao, czarna herbata, napoje gazowane, energetyki, kawa, alkohol. Niewskazane są także banany, rośliny strączkowe, orzechy. Z menu trzeba wykluczyć również ostre przyprawy, które działają drażniąco na przewód pokarmowy i mogą nasilać objawy towarzyszące hemoroidom.

Prawidłowa dieta, połączona z aktywnością fizyczną, pozwoli ci nie tylko pozbyć się hemoroidów, ale także cieszyć się dobrym zdrowiem na długie lata. Warto w nie zainwestować.

Katarzyna Krupka
Weryfikacja merytoryczna – dietetyk Monika Konieczna

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

 

 

NAZWA WŁASNA PRODUKTU LECZNICZEGO: Ruskorex (10 mg + 10 mg)/g, maść, Ruskorex (25 mg + 25 mg)/2 g, czopki.
SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY SUBSTANCJI CZYNNYCH: Jeden gram maści zawiera: 10 mg ruskogeniny (Ruscogenin) i 10 mg tetrakainy chlorowodorku (Tetracainum hydrochloridum). Jeden czopek zawiera: 0,025 g ruskogeniny (Ruscogenin) i 0,025 g tetrakainy chlorowodorku (Tetracainum hydrochloridum).
POSTAĆ FARMACEUTYCZNA: Ruskorex maść, Ruskorex czopki.
WSKAZANIA DO STOSOWANIA: Objawy bólu i świądu w okolicy odbytu, stany zapalne błony śluzowej odbytnicy, zapalenie zakrzepowe guzków krwawniczych, łagodzenie świądu odbytu występującego z innych przyczyn. Leczenie uzupełniające po zabiegach chirurgicznych przetok okołoodbytniczych i guzków krwawniczych.
PRZECIWWSKAZANIA: Nadwrażliwość na ruskogeninę, tetrakainę lub którąkolwiek substancję pomocniczą.
PODMIOT ODPOWIEDZIALNY: Angelini Pharma Polska Sp. z o.o., ul. Podleśna 83, 05-552 Łazy, tel.: (22)7028200, fax: (22) 7028202.
PRODUKTY LECZNICZE WYDAWANE BEZ PRZEPISU LEKARZA – OTC
1Danysz A. (red). (2002), Kompendium farmakologii i farmakoterapii dla lekarzy, farmaceutów i studentów. Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, Wrocław;
2Kołodziejczak M. Zachowawcze leczenie choroby hemoroidalnej; Medycyna Rodzina, 2011:1: 7-11
INFORMACJA PRAWNA
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
WWW/RUS/2018