09.03.2018 r.

Życie z hemoroidami

Niezwykle istotne jest zdiagnozowanie problemu i wykonanie szczegółowych badań. Hemoroidy należą jednak do problemów wstydliwych. Jest to temat tabu, co niestety nie sprzyja leczeniu. Pacjenci do proktologa trafiają zazwyczaj zbyt późno, a wielu przykrych dolegliwości związanych z tą chorobą można by uniknąć, gdyby leczenie podjęto wcześniej. Choroba hemoroidalna może dotknąć każdego z nas. By się od niej uchronić, konieczne jest przestrzeganie kilku zasad. Najważniejsza z nich to unikanie zaparć. Istotna jest również aktywność fizyczna, zwłaszcza jeśli na co dzień wykonuje się pracę siedzącą.

Objawy choroby hemoroidalnej

W przypadku choroby hemoroidalnej duży problem stanowi uporczywy świąd odbytu. Zdarza się, że jest to pierwszy objaw tego wstydliwego schorzenia. Następnie pojawia się ból, pieczenie. Dolegliwości te wynikają z uszkodzenia śluzówki i skóry. Tego typu mikrourazy przyczynić się mogą do rozwoju stanu zapalnego i odczynu alergicznego.

Problemem dla pacjentów jest również poczucie niepełnego wypróżnienia (odpowiedzialne za ten objaw mogą być powiększone guzki krwawnicze). W różnych stadiach choroby pojawić się może krwawienie z odbytu. Dopiero ten symptom najczęściej skłania chorego do konsultacji ze specjalistą.

Leczenie hemoroidów

A jak sobie radzić, gdy problem stanie się odczuwalny? W chwili, gdy pacjentowi zaczną dokuczać dolegliwości bólowe, choroba hemoroidalna jest już najczęściej znacznie rozwinięta. W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza.

Dobrym rozwiązaniem jest również sięgnięcie po specjalne preparaty, które kupić można w aptekach. Istotne jest, by taki specyfik nie drażnił tkanek, a przy tym działał przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Najważniejsze jednak, by po jego zastosowaniu pacjent poczuł wyraźną ulgę.

Najistotniejsza w leczeniu choroby hemoroidalnej jest jednak zmiana trybu życia. Niezwykle ważna jest aktywność fizyczna. Ruch usprawnia procesy trawienne i minimalizuje ryzyko zastojów w okolicy miednicy. Ku zajęciom sportowym zwrócić się powinny zwłaszcza te osoby, które wykonują pracę siedzącą (np. zawodowi kierowcy). Nie muszą to być ćwiczenia intensywne – wystarczy dłuższy spacer, kilka minut biegania lub pływania na basenie. Bardzo ważna jest również dobrze zbilansowana dieta. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się produkty bogate w błonnik, tj. płatki owsiane, otręby, owoce (maliny, jabłka, czerwone porzeczki), warzywa (brokuły, papryka, dynia, buraki), kasza gryczana, chleb żytni.Dlaczego to tak istotne?

Otóż błonnik w sposób mechaniczny drażni ściany jelita grubego i przyspiesza jego perystaltykę. Chroni zatem przed zaparciami, przyspieszając eliminację masy kałowej.

Ważne jest też odpowiednie nawodnienie organizmu. Najlepsza do picia jest woda, ale w codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć również soków warzywnych i owocowych. Z diety wyeliminować należy czekoladę, kawę, mocną herbatę, alkohol, ostre przyprawy, orzechy i pestki (mogą podrażniać okolice odbytu).

Ponadto należy dbać o odpowiednią masę ciała, gdyż nadwaga i otyłość sprzyjają powstawaniu choroby hemoroidalnej. Wyraźną ulgę przynieść może również ciepła kąpiel z dodatkiem rumianku. Pomocne mogą też być nasiadówki (do tego celu dobrze jest wykorzystać kwiat nagietka lub korę dębu).

Leczenie choroby hemoroidalnej jest trudne, bo wymaga zmian w wielu obszarach życia. Terapia jest nastawiona na minimalizowanie objawów i spowolnienie postępów choroby, a nie na całkowite wyleczenie. Najczęściej stosuje się maści, kremy i żele zawierające naturalne substancje.

Gdy jednak choroba jest w zaawansowanym stadium, konieczne jest podjęcie bardziej radykalnych działań. Stosuje się wówczas zabiegi, tj. skleroterapię, laseroterapię, metodę DGHAL. W niektórych sytuacjach konieczna jest interwencja chirurga.

Z chorobą hemoroidalną medycyna bardzo dobrze sobie radzi. Warto jednak zapobiegać jej pojawieniu się, bo dolegliwości z nią związane znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Agnieszka Gotówka
weryfikacja merytoryczna lek. Marek Skoczylas

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

 

 

NAZWA WŁASNA PRODUKTU LECZNICZEGO: Ruskorex (10 mg + 10 mg)/g, maść, Ruskorex (25 mg + 25 mg)/2 g, czopki.
SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY SUBSTANCJI CZYNNYCH: Jeden gram maści zawiera: 10 mg ruskogeniny (Ruscogenin) i 10 mg tetrakainy chlorowodorku (Tetracainum hydrochloridum). Jeden czopek zawiera: 0,025 g ruskogeniny (Ruscogenin) i 0,025 g tetrakainy chlorowodorku (Tetracainum hydrochloridum).
POSTAĆ FARMACEUTYCZNA: Ruskorex maść, Ruskorex czopki.
WSKAZANIA DO STOSOWANIA: Objawy bólu i świądu w okolicy odbytu, stany zapalne błony śluzowej odbytnicy, zapalenie zakrzepowe guzków krwawniczych, łagodzenie świądu odbytu występującego z innych przyczyn. Leczenie uzupełniające po zabiegach chirurgicznych przetok okołoodbytniczych i guzków krwawniczych.
PRZECIWWSKAZANIA: Nadwrażliwość na ruskogeninę, tetrakainę lub którąkolwiek substancję pomocniczą.
PODMIOT ODPOWIEDZIALNY: Angelini Pharma Polska Sp. z o.o., ul. Podleśna 83, 05-552 Łazy, tel.: (22)7028200, fax: (22) 7028202.
PRODUKTY LECZNICZE WYDAWANE BEZ PRZEPISU LEKARZA – OTC
1Danysz A. (red). (2002), Kompendium farmakologii i farmakoterapii dla lekarzy, farmaceutów i studentów. Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, Wrocław;
2Kołodziejczak M. Zachowawcze leczenie choroby hemoroidalnej; Medycyna Rodzina, 2011:1: 7-11
INFORMACJA PRAWNA
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
WWW/RUS/2018